Üsküdar Yerel Önleme ve Güvenlik Komisyonu 3. Kez Bir Araya Geldi

İçişleri Bakanlığı 'nın İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında oluşturulan Üsküdar Önleme ve Güvenlik Komisyonu 'nun üçüncü toplantısı 9 Ekim 2013 günü saat 09:00 'da Üsküdar Kaymakamlığı 'nda toplandı.

Üsküdar Kaymakamı Mustafa GÜLER 'in başkanlığındaki toplantıda, İlçe emniyet Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi, Üsküdar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, İlçe İnsan Hakları Komisyonu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Toplum Sağlığı Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü, İlçe Muhtarlıkları, yerel basın, üniversiteler ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsil edildi.

Kaymakam Mustafa GÜLER 'in açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, projeye teknik destek sağlayan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı proje ekibi tarafından hazırlanmış olan projenin son durumuna ve proje genelinde yapılanlara dair sunumun paylaşılmasıyla devam etti. Ardından, öne çıkan güvenlik sorunları, bu sorunları aşmak için konulacak hedefler, oluşturulacak projeler ve kurumların yapacakları katkılar konusunda komisyon üyelerinin görüşlerinin alındığı toplantıda planlanan projelere katılması öngörülen kurumlar bu konuda bilgilendirildi.

Yapılan toplantıda uzmanlar ve Operasyonel Sekreterya tarafından oluşturulan taslak eylem planı sunuldu. Bu plan çerçevesinde madde kullanımının ve satışının önlenmesi için park, bahçe ve okul önlerinde güvenlik tedbirlerinin arttırılması ve Madde Bağımlılığını Önleme Programı ve gençler arasında şiddet eğiliminin önlenmesi, güvenlik riski olan okul önlerinde tedbir alınması hususunda yapılacak çalışmalar, alınacak tedbirler konusunda RAM, Narkotik Şube ve Milli Eğitim Şube Müdürlüğü ortak çalışma yapılması için seçilen okullarda faaliyete başlamalarına karar verildi.

Yukarıda ifade edilen sorunların yaşandığı mahallelerde ziyaretler yapılarak geniş katılımlı toplantılar yapılmasına karar verilerek, toplantı gelen kurumların eylem planına verdiği yapıcı katkılarla son buldu.