Üsküdar ve Macaristan'ın Kaposvár şehri, karşılıklı işbirliği ve diyalogun güçlendirilmesi, eğitim, ekonomi, bilim alanlarında işbirliğinin derinleştirilmesi ve ortak yatırımların desteklenmesi amacıyla eğitim ve ekonomi temeline dayalı kardeşlik protokolü imzaladı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile Kaposvar Belediye Başkanı Károly Szita arasında düzenlenen imza töreni, Üsküdar Belediyesi Hizmet Binası Encümen Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kaposvar Belediye Başkanı Károly Szita ve heyeti Kaymakamlığımıza Gelerek Kaymakamımız Mustafa Güler'i yerinde ziyaret ettiler. Kaymakamımız Mustafa Güler de "Son yıllarda ülkemizle Macaristan arasında çok güzel bir dostluk ve işbirliği oldu, kardeş Macaristan halkıyla güzel bir işbirliği oluşturacağız" dedi. Ziyaret sırasında Macaristan ile tarihi dostluk ilişkilerimiz var, tarihi bağlarımız var, akrabalık ilişkimiz var. Çok fazla eser de var. Macaristan hükümetinin bu eserlere iyi baktığı belirtildi

Başkonsolos Büyükelçi Gabor Kiss'in 2014 yılının Haziran ayında gerçekleştirdiği nezaket ziyareti sırasında 'Üsküdar ile Macar şehri Kaposvar'ın kardeş şehir' olduklarını hatırlatıp 'Macaristan'a hiç gittiniz mi? Gitmediyseniz sizi en kısa zamanda Budapeşte ve Kaposvár'a bekliyoruz' davetine icabet eden Kaymakamız Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Arat, Marmara Üniversitesi İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ve bir grup işadamı ile birlikte Macaristan'a giderek bir dizi temasta bulunmuştu.