İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile Üsküdar'da yeni bir proje hayata geçiyor.

Üsküdar Kaymakamlığı'nın yürüteceği ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nin ortaklığını yapacağı Oyun Temelli Matematik Öğrenme Laboratuvarı projesi İstanbul Kalkınma Ajansı'nın hibe desteği ile 1 yıl boyunca Üsküdar'da 3 okulda uygulamaya konulacaktır.

Proje bütçesi 531,425 TL olup bütçenin %90 'ı İstanbul Kalkınma Ajansı , %10'u Üsküdar Kaymakamlığı tarafından sağlanacaktır.

İlköğretim okullarında eğitim görmekte olan çocukların ve gençlerin matematik dersindeki başarı seviyelerini artırarak onları yaratıcı, bilinçli, analitik düşünebilen, problemler karşısında farklı çözüm yolları üretebilen bireyler olarak toplumsal yaşamın tüm aşamalarında başarılı olabilmelerine katkı sağlayacak bu projenin tanıtım toplantıları yapıldı.

Proje ilk olarak 24 Aralık 2012 tarihinde Üsküdar Kaymakamlığı toplantı salonun saat 13:00'de Üsküdar Kaymakamı Mustafa GÜLER'in katılımıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Mili Eğitim Şube Müdürleri ve Okul Müdürlerine tanıtıldı.

Daha sonra 04/01/2013 tarihinde Belma Güde İlk/Orta Okulu'nda saat 14:00'da Üsküdar Kaymakamı Mustafa GÜLER'in, Belediye Başkan Yrd. Hasan EKMEN'in, çocuk ve oyun ile ilgili kitapları ve yurt dışı çalışmaları bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji bölümünde öğretim görevlisi Prof. Dr. Mücella ULUĞ'un, Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Aylin İlden KOÇKAR'ın, Eğitim Uzmanı Ebru ATACA'nın, New York Times Türkiye Editörü ve Temsilci Levent KANBUR'un, okul müdürleri ve öğretmenlerinin katılımıyla projenin bilgilendirme ve motivasyon toplantısı yapıldı.

Projemiz 2012-2013 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren seçilen pilot okullarda uygulanmaya başlanacaktır.

Proje işleyişi şu şekilde olacaktır:

• Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Belma Güde İlk/Orta Okulu, Atatürk İlk/Orta Okulu ve Şemsi Paşa ilk/Orta Okulu'nda oyun temelli matematik öğrenme laboratuvarı kurulacak. Bu okullarda oluşturulacak matematik laboratuvarları çocuklara rahat bir eğitim ortamı sağlamak amacıyla iç mimar tarafından özel tasarlanacaktır.

• Pilot okullarda görev yapan öğretmenler uzman eğitimciler tarafından formatör olarak yetiştirilecek.

• Belirlenmiş olan okullardaki öğrencilere oyun temelli matematik eğitimi verilerek analitik algılama kapasiteleri geliştirilecek. Uzun dönemde, eğitim hayatlarında matematik derslerindeki algı ve başarı seviyeleri arttırılacak.

• Proje kapsamında alınacak eğitim materyalleri ile çocuklarımız oyunla matematiği keşfedecek ve matematik dersini sevmeleri sağlanacaktır.