Millet Mektepler' nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmenler bir toplum içinde en saygı değer kişilerdir ve toplumların geleceğinin teminatıdır.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar, engelleri aşmayı başaran ve görev düştüğünde de yılmadan koşan siz öğretmenlerimizdir.

Her işi bilen, bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Bu hizmetin sizlerin elinden sunulması gurur verilesi olup payınız büyüktür.

Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Bu geleceği hazırlayan sunan da öğretmenlerimizdir.

Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerini ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Dünyada hiçbir meslek öğretmenlik kadar manevi bir güç ve şerefe sahip değildir.

Öğretmenlerin başarılı olmaktan başka bir seçeneği yoktur. Eğitimde ki tek amaç topluma faydalı kültürlü ve faziletli insan yetiştirmektir. Bu da sizlerin sayesinde olacaktır.

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen, hayatının her aşamasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planlarına uymak zorunda kalırlar öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan olmalıdır. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir.

Yeri doldurulamaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen. Bu günü değil yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da bize öğretmenler başaracaktır.

Tüm öğretenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü candan kutlar hayatta olmayan tüm öğretmenlerimizi de rahmet ve şükranla anarken tüm öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Mustafa GÜLER Üsküdar Kaymakamı