Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan Davranış ve madde bağımlılığı üzerine Kaymakamlığımız tarafından projelendirilip İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunan "Okul Temelli Olumlu Davranış Geliştirme Destek Projesi (ODGE)" isimli projemiz 1 Eylül 2015 tarihi ile uygulanmaya başlandı.

Projemiz kapsamında 8 Eylül 2015 tarihinde Kaymakamımız Sn.Mustafa GÜLER başkanlığında proje ortak ve iştirakçiler toplantısı yapılmıştır.Toplantıya proje ekibimiz yanısıra proje ortaklarımız Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar Üniversitesi ile proje iştirakçilerimiz İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Derneği (PREP)'in ilgili temsilcileri katılmıştır. Toplantıda proje ekibimiz genel olarak proje faaliyetlerini anlatmış;bu faaliyetlerle ilgili ortak ve iştirakçilerimiz için görev dağılımları yapılmıştır.Toplantı kapanış konuşmasını yapan Kaymakamımız madde ve davranış bağımlılığı üzerine dikkat çekerek bu problemin sadece emniyete,polislerimize ait olmadığı gerek kamu gerek sivil toplum toplumun her kesimini ilgilendirmesi gerektiğini belirtti. Toplumumuzda bizlerin maalesef iyi insan ilişkileri kuramadığımızı,dinimizin de bize söylediği aranızda selamı yayın,birbirinizle selamlaşın tavsiyesini yerine getiremediğimizi bunun sonucunda da insanların kendi içlerine çekilip toplumdan uzaklaştığını,yüz yüze insani ilişkilerden her geçen gün uzaklaşılarak sanal alemler yaratıldığı bununda insanları yalnızlaştırdığı,bencilleştirdiğini belirtti. Bu bağlamda projenin çok önemli bir çalışmanın başlangıcı olduğunu söyleyerek hayırlı olmasını diledi.Proje destek veren ortak ve iştirakçilere teşekkür ederek konuşmalarını tamamladı.

Proje Ne Amaçlıyor:

Projemizin temel hedefi; yükselen bir grafik izleyen davranış ve madde bağımlılıklarına karşı 11-18 yaş öğrencilerde oluşan/oluşabilecek yanlış yerleşmiş alışkanlıkları, sosyal-duygusal problemleri, davranış bozuklukları ve her türlü bağımlılık oluşturabilecek risk faktörlerini önleyici rehberlik kapsamında tespit etmek; uygun strateji ve müdahale yöntemleri uygulayarak farkındalığı ve iletişim becerileri yüksek, neden-sonuç ilişkisi kurabilen, problem çözme becerileri gelişmiş, toplumsal ve kültürel değerlerimize sahip çıkan nesillerin yetişmesine katkı sağlayacak ortamlar oluşturmaktır. Oluşturulacak bu ortamlar ve gerçekleştirilecek tüm eğitim ve uygulamalar ' Yapılandırmacı Yaklaşım'da olup, öğrenciyi merkez alan bir sistem oluşturmayı ve bu sistemi benimseyip bir hayat görüşü şeklinde uygulayan formatörler in yetiştirileceği bir öğretmen eğitimi programıdır.

Proje 01 Eylül 2015 tarihinde başlamış olup, 31 Ağustos 2016 tarihinde tamamlanacaktır. Bu bağlamda projenin sürdürülebilirliği açısından, tüm eğitmenlerin proje süresince elde edilen veriler ve kaynaklara ulaşmalarını sağlayacak bir Yenilikçi Öğretmen Eğitim ve Araştırma Merkezinin hizmete girecektir .

İstanbul Kalkınma Ajansı 2015 yılı Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı ve/veya T.C. Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Üsküdar Kaymakamlığı'na aittir.